Wypełnianie kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie człowieka. Niestety jego ilość spada wraz z wiekiem, przez co skóra staje się bardziej wiotka. Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego przeznaczony jest dla osób, chcących poprawić elastyczność i nawilżenie swojej skóry. Stosowany jest również jako zabieg odmładzający, za pomocą którego wypełnia się zmarszczki i fałdy, powiększa i modeluje usta, a także wykonuje się korekcje kształtu twarzy.

UMÓW SIĘ

Wskazania

 • Przywracanie naturalnej objętości twarzy oraz poprawa jej zarysu (wolumetria)
 • Wypełnianie zmarszczek i fałdów (m.in. wokół oczu czy fałdów nosowo-wargowych)
 • Rewitalizacja skóry twarzy, szyi, dekoltu i rąk
 • Modelowanie twarzy (np. poprawa kształtu nosa)
 • Powiększanie i modelowanie ust
 • Uwydatnienie policzków
 • Redukcja blizn potrądzikowych

Efekty

Głównym zadaniem kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Z wiekiem jednak ilość kwasu stopniowo się zmniejsza, co powoduje degenerację włókien kolagenowych, przez co skóra staje się bardziej wiotka i zaczynają pojawiać się zmarszczki.

Efekty zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego są bardzo naturalne. Zaraz po wstrzyknięciu dana okolica skóry od razu zwiększa swoją objętość. Tuż po zabiegu skóra może być obrzęknięta i zaczerwieniona, objawy te ustępują jednak od 2 do 3 dni. W tym czasie pacjent nie jest wyłączony ze swoich codziennych obowiązków.

Optymalny efekt widoczny jest po ok. 2-4 tygodniach, w tym czasie cząsteczki kwasu wiążą wodę.

W związku z tym, że cząsteczki kwasu rozkładają się w organizmie, całościowy efekt utrzymuje się do ok. 6-12 miesięcy. Po tym czasie można powtórzyć zabieg.

Szczegóły zabiegu

Przed zabiegiem przeprowadzany jest wywiad lekarski w celu ustalenia wskazań bądź przeciwskazań dotyczących zabiegu. Lekarz dobiera odpowiedni preparat, okolice oraz sposób podania. Na około 30-60 minut przed planowaną iniekcją nakładany jest krem miejscowo znieczulający. Zabieg nie wymaga wcześniejszej próby uczuleniowej.

Wypełniacz mający konsystencję żelu wprowadzany jest do tkanek za pomocą igieł lub kaniul. Użycie drugiego narzędzie zmniejsza ryzyko uszkodzenia naczyń bądź nerwów, a przy tym związanych z tym powikłań. Mimo tego częściej wymagane jest użycie igły ze względu na większą precyzję, np. w celu wypełnienia pojedynczych, mniejszych zmarszczek.

Zaraz po wstrzyknięciu kwas zaczyna wiązać wodę a skóra staje się bardziej elastyczna. Efektem jest powiększenie i wypełnienie, dzięki czemu zmarszczki stają się bardziej wygładzone. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, ponieważ do jednej cząsteczki może się przyłączyć ok. 1000 cząsteczek wody. Oznacza to, że żel „pęcznieje”, podnosząc skórę. Na koniec zabiegu lekarz modeluje skórę ugniatając znajdujący się pod nią żel.

Czas utrzymania się preparatu w tkankach zależny jest od wieku i trybu życia pacjenta, jak również od mimiki, rodzaju użytego preparatu czy ekspozycji na promienie UV. Zanikanie wypełniacza jest korzystnym działaniem, ponieważ efekt jest odwracalny.

Zalety

 • Niskie ryzyko wystąpienia powikłań
 • Doskonały do wypełnienia zmarszczek
 • Natychmiastowe i naturalne efekty
 • Stymuluje komórki do produkcji kolagenu
 • Zabieg niechirurgiczny
 • Poprawia elastyczność i jędrność skóry
Ilość zabiegów potrzebnych, by uzyskać efektJeden – zabieg można powtarzać po utracie efektu
Jak długo utrzymuje się efekt?W zależności od czynników indywidualnych pacjenta 6-12 miesięcy
Przygotowanie do zabieguBrak specjalistycznego przygotowania
Czas trwania zabieguOk. 15-20 minut
Czy zabieg jest bezbolesny?Tak, czasami pacjenci odczuwają niewielki dyskomfort
ZnieczulenieWymaga znieczulenia miejscowego za pomocą aplikacji kremu
Jak będę wyglądać po zabiegu?Zaczerwienienia, siniaki i obrzęk do ok. 2-3 dni po zabiegu
RekonwalescencjaPo zakończeniu zabiegu pacjent może powrócić do swojej codziennej aktywności
Główne zalecenia po zabieguPrzez ok. 2 tygodnie należy unikać silnego nagrzewania (sauna) oraz nasłonecznienia
Główne przeciwwskazaniaChoroby o podłożu autoimmunologicznym, skłonność do powstawania blizn przyrostowych, ciąża, karmienie piersią, stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik), podrażnienia i uszkodzenia skóry, nadwrażliwość na kwas hialuronowy
UMÓW SIĘ