Mezoterapia igłowa osoczem

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg odmładzający, w którym wykorzystuje się substancję pobieraną z organizmu pacjenta. Jest to metoda w 100% biokompatybilna bez ryzyka alergii, nietolerancji czy infekcji. Przeznaczony jest dla osób, których skóra wymaga poprawy. Dzieje się tak najczęściej po 40. roku życia do ok. 60. roku życia, ponieważ w tym wieku zmniejsza się sprawność mechanizmów naprawczych całego organizmu, jak i skóry. Z zabiegu mogą również skorzystać osoby młode, bądź w średnim wieku, chcące zastosować profilaktykę antystarzeniową. W tym wypadku liczba zabiegów potrzebnych do osiągnięcia pożądanego efektu będzie mniejsza.

Oprócz wieku metrykalnego, ważny jest również wiek biologiczny skóry.  Uszkodzenia posłoneczne, gospodarka hormonalna ora inne czynniki zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne powodują  osłabienie zdolności regeneracyjnych.

UMÓW SIĘ

Wskazania

 • Skóra wiotka lub o osłabionej elastyczności
 • Skóra wymagająca biostymulacji i odbudowy
 • Niejednolity koloryt skóry
 • Zmniejszona gęstość skóry
 • Skóra z oznakami starzenia się (kurze łapki, lwia zmarszczka, bruzdy, fałdy itp.)
 • Po zabiegach medycyny estetycznej (przyśpieszenie gojenia się i regeneracja)
 • Łysienie typu męskiego
 • Blizny i rozstępy

Efekty

Zabieg pobudza komórki własnego organizmu do regeneracji i rekonstrukcji tkanek. Jest to autologiczny (pochodzący od pacjenta) koncentrat płytek krwi w niewielkiej objętości osocza, który zawiera substancje stymulujące procesy naprawcze, tj. czynniki wzrostu.

Zabieg poprawia regenerację skóry, czyli przyśpiesza procesy gojenia się. Aktywne trombocyty (płytki krwi) zawarte w osoczu wydzielają ważne dla regeneracji komórek skóry czynniki wzrostu trzy izomery PDGF (αα,ββ,αβ), TGF-β1, TGF-β2, VEGF oraz EGF)., które m.in. stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, pobudzają syntezę macierzy międzykomórkowej, wspomagają procesy angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych), stymulują syntezę DNA, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.

Zabieg ma właściwości odnawiające poprzez stymulację komórek macierzystych oraz pobudzenie fibroblastów do produkcji nowego kolagenu. Prowadzi to do wygładzenia zmarszczek, a także do poprawy elastyczności i odżywienia skóry.

Wpływa także na przywrócenie blasku i wyrównanie kolorytu.

Szczegóły zabiegu

Podawane płytki krwi mają za zadanie tamowanie krwawienia poprzez tworzenie skrzepu, a także pobudzanie procesów gojenia rany poprzez uwalnianie substancji aktywnych – czynników wzrostu. Wprowadzenie za pomocą iniekcji daje sygnał do rozpoczęcia procesów naprawczych w danym miejscu, indukowane są przy tym podziały komórkowe, stymulowana synteza włókien kolagenowych i elastycznych, a także komórek macierzystych. Są to procesy ważne dla rewitalizacji skóry i jej odmładzania.

Cały zabieg składa się z kilku etapów. Na początku lekarz pobiera niewielką ilość krwi pacjenta z żyły. Następnie poddaje się ją wirowaniu, podczas którego następuje oddzielenie osocza z koncentratem płytek od innych elementów komórkowych, takich jak erytrocyty i leukocyty. Po odwirowaniu lekarz pobiera osocze do strzykawki. Taki roztwór delikatnie wstrzykiwany  jest podskórnie u pacjenta, od którego została pobrana krew.

Zabieg można wykonywać w obszarach twarzy, dekoltu, dłoni oraz skóry głowy w wypadku łysienia typu męskiego, a także w okolicach ud, pośladków, brzucha – wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać efekt.

Zalety

 • Wykorzystuje się do zabiegu komórki pobrane z własnego organizmu, dzięki czemu działanie jest bardziej naturalne
 • Biokompatybilny, czyli zgodny z własnym organizmem, nie powoduje odczynów alergicznych
 • Regeneruje skórę
 • Przyśpiesza gojenie się skóry
 • Redukuje oznaki starzenia się
 • Poprawia wygląd skóry wzmaga elastyczność, redukując jej wiotkość

Ważne informacje

Ilość zabiegów potrzebnych, by uzyskać efektZaleca się 2-4 zabieg w ciągu 2 tygodni, później 1-2 w roku
Jak długo utrzymuje się efekt?W zależności od stanu wyjściowego skóry i ilości zabiegu od 6 miesięcy do 1 roku
Przygotowanie do zabieguBrak specjalistycznego przygotowania
Czas trwania zabiegu30-60 minut
Czy zabieg jest bezbolesny?Tak, Pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort
ZnieczulenieWymaga znieczulenia miejscowego w postaci zastosowania kremu znieczulającego
Jak będę wyglądać po zabiegu?Zaczerwienienia w miejscach wkłucia znikają po kilku minutach, niekiedy mogą się pojawić siniaki w miejscach podania osocza
RekonwalescencjaPo zakończeniu zabiegu pacjent może powrócić do swojej codziennej aktywności
Główne zalecenia po zabieguUnikać większego wysiłku przez 2 dni po zabiegu, zakaz korzystania z solarium i sauny przez do 14 dni, unikanie promieni UV do 3 dni, stosowanie kremów z SPF 50
Główne przeciwwskazaniaChoroby krwi choroby nowotworowe aktywna infekcja wirusem opryszczki, krytyczna małopłytkowość, ciąża, karmienie piersią, skłonność do powstawania bliznowców
UMÓW SIĘ