Toksyna Botulinowa

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej należą do najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Głównym wskazaniem są tzw. “kurze łapki”, zmarszczki poziome czoła oraz zmarszczka pomiędzy brwiami, zwana “lwią zmarszczką”. Toksyna botulinowa to jeden z najlepiej poznanych leków w medycynie estetycznej, wykorzystuje się ją również leczniczo w przypadku bruksizmu (zgrzytania zębami) czy nadpotliwości.

 

UMÓW SIĘ

Czym jest toksyna botulinowa typu A?

Toksyna botulinowa typu A to bardzo silnie działająca naturalna neurotoksyna (białko)powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów, a unerwianymi przez nie mięśniami, czyli blokuje tzw. synapsy nerwowo – mięśniowe. Prowadzi to do czasowej, odwracalnej blokady skurczu mięśni oraz do czasowego, odwracalnego zahamowania wydzielania przez niektóre gruczoły skóry. Brak możliwości kurczenia się porażonych mięśni (tam, gdzie została wstrzyknięta toksyna botulinowa), prowadzi do ich przejściowego i odwracalnego rozluźnienia

Toksynę botulinową stosuje się w medycynie w leczeniu różnych chorób np. zez, choroby neurologiczne przebiegające z nadmiernym napięciem mięśni, bruksizm, nadmierną potliwość. W przypadku medycyny estetycznej toksyna botulinowa typu A jest wykorzystywana do likwidacji/redukcji zmarszczek mimicznych, nadpotliwośći i bruksizmu  (stosuje się bardzo małe stężenia toksyny, które nie mają wpływu na inne elementy układu nerwowego poza okolicą w której podano zastrzyk).

Blokada czynności mięśni następuje w okresie od 24 godzin do 7 dni po zabiegu. Powrót funkcji mięśni – kurczliwości trwa około 3-6 miesięcy, zależnie od uwarunkowań osobniczych pacjenta.

WSKAZANIA

 • Usuwanie/redukcja zmarszczek mimicznych:
 • zmarszczki pionowe gładzizny czoła, tzw. “lwia zmarszczka”
 • zmarszczki zewnętrznych kącików oczu, tzw. ,,kurze łapki
 • zmarszczki poprzeczne czoła
 • leczenie nadpotliwości pach
 • leczenie bruksizmu (zgrzytanie zębami) – wstrzykuje się go w tym przypadku w mięśnie żuchwy, co redukuje ich siłę do potrzebnego minimum i ogranicza wzmożoną pracę, efektem “ubocznym” jest wysmuklenie linii żuchwy
 • nadpotliwość innych okolic (czoło, stopy, dłonie)

EFEKTY

Twarz po zabiegu przybiera wygląd wyraźnie wypoczętej I zrelaksowanej. Wbrew potocznej wiedzy, nie zmieniamy rysów pacjenta oraz nie pozbawiamy go mimiki, a uzyskujemy efekt odmłodzenia twarzy.

Wykonanie zabiegów z użyciem toksyny botulinowej daje najkorzystniejsze efekty w połączeniu z innymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej takimi jak radiofrekwencja mikroigłowa, mezoterapia, pellingi, czy użycie wypełniaczy. 

SZCZEGÓŁOWY OPIS ZABIEGU

Po analizie aktywności ruchowej poszczególnych grup mięśniowych i symetrii twarzy lekarz ustala miejsca podania toksyny. Nie zaleca się stosowania analgezji poza ewentualnym schłodzeniem miejsca iniekcji. Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana domięśniowo przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w cienką i krótką igłę w kilka precyzyjnie wybranych miejsc. Zabieg trwa 15-20 minut w zależności od liczby punktów iniekcji. Dolegliwości bólowe związane z zabiegiem są minimalne,  wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara. Zabiegi można powtarzać co 6 – 8 miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące.

ZALETY

 • szybki I przewidywalny efekt
 • minimalne dolegliwości bólowe
 • możliwość wykonywania zabiegów przez cały rok, bez względu na nasłonecznienie
 • bark okresu rekonwalescencji
Ilość zabiegów potrzebnych, by uzyskać efekt?Jeden zabieg jest wystarczający, pełen efekt pojawia się po 7-14 dniach, pierwsze zauważalne efekty mogą być widoczne już po kilkunastu godzinach.
Jak długo utrzymuje się efekt?Efekt zabiegu utrzymuje się około 3 – 6 miesięcy, w zależności od okolicy podania (dłużej w obrębie czoła, krócej w okolicy oczu)
Przygotowanie do zabieguBrak specjalistycznego przygotowania.
Czas trwania zabieguW zależności od okolicy ok. 20-30 minut
Czy zabieg jest bezbolesny?Może być odczuwalny minimalny dyskomfort, jak ukąszenie komara :)
ZnieczulenieNie wymaga znieczulenia miejscowego
Jak będę wyglądać po zabiegu?Brak widocznych zmian skórnych po zabiegu; nakłucia są prawie niewidoczne
RekonwalescencjaZazwyczaj po zabiegu nie ma śladu, zdarza się jednak, że miejsca podaży toksyny mogą być nieznacznie zaczerwienione lub może wystąpić niewielki siniaczek.
Główne zalecenia po zabieguPozakończeniu zabiegu pacjent może powrócić do swojej codziennej aktywności.
Główne przeciwwskazaniaPrzyjmowanie leków wpływających na przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, aktywna opryszczka, ciąża i karmienie piersią
UMÓW SIĘ