Peeling kawowy

1/1

Thursday, 21 January 2021

DLACZEGO ZAPOMINAMY O SKÓRZE??

Większość z nas szykując się na święta, eleganckie wyjście z domu czy inny ważny dzień – gdy chcemy wyglądać zjawiskowo – idzie do fryzjera wymodelować włosy, umawia się do kosmetyczki na manicure, nowoczesnymi kosmetykami do makijażu podkreśla swoje atuty. Niestety często zapominamy o najważniejszym czynniku determinującym nasz wygląd, to, że faktycznie wyglądamy świeżo i promiennie – o naszej skórze. Tak! To właśnie ona jest naszą wizytówką i skrzętnie zdradza nasz wiek.

 

Dlaczego zapominamy o najbardziej istotnym „upiększaczu”?
Może łatwiej by było, zamiast przykrywać piękną buzię tonami fluidu maskując niedoskonałości, czy też narzucać golf z długimi rękawami zakrywając często przyszarzałą cerę, zadbać po prostu o nią?

Odpowiedzi są dwie: brak czasu lub wiedzy. Nie jest tajemnicą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie mówimy tutaj o poważnych schorzeniach dermatologicznych, lecz o procesie starzenia. Młoda skóra jest piękna, bo świeża, “nieskażona” i pełna blasku. Niestety, tak samo jak nie jesteśmy w stanie zatrzymać biegu czasu, tak samo nie jesteśmy w stanie ograniczyć do zera szkodliwych czynników wpływających negatywnie na naszą skórę.

Czym jest peeling i na czym polega jego fenomen pisałam w ostatnim artykule: https://braczkowska.pl/peeling-chemiczny/. Dzisiaj chciałabym zdradzić Wam kilka sekretów – jak dbać o swoją skórę w warunkach domowych nie poświęcając na tą czynność zbyt dużo wolnego czasu.

Najczęstsze problemy, z jakimi możemy się uporać bez wychodzenia z domu to:

  • skóra przetłuszczająca się
  • rozszerzone pory
  • pojedyncze zmiany trądzikowe
  • przebarwienia oraz szeroko pojęte działanie przeciwstarzeniowe, na którym chciałabym się właśnie skupić w tym artykule.

Wraz z biegiem czasu skóra złuszcza się coraz wolniej; naturalne procesy regeneracyjne już nie są tak wydajne jak kiedyś, tak samo jak zrogowaciałe komórki naskórka nie oddzielają się już tak szybko robiąc miejsce dla młodszych i bardziej prężnych. Efektem tego jest ziemista barwa, słabo nawilżona, sucha i matowa skóra, gdzie delikatne zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne. Chcąc ukryć te niedoskonałości nakładamy “kolorowe” kosmetyki na twarz, które jakkolwiek by nie były drogie i dobre, nigdy nie pozostają bez wpływu na nasz organizm i wygląd, co bardzo dobrze widać po wykonanym demakijażu.

SYSTEMATYCZNOŚĆ to klucz do naszego sukcesu! To właśnie systematyczne złuszczanie usuwa zewnętrzną zrogowaciałą warstwę naskórka, przez co powierzchnia skóry się wygładza i odzyskuje zdrowy koloryt, co z kolei stymuluje regenerację i tempo podziałów w warstwie podstawnej – zwiększając tym samym grubość naskórka oraz ilość młodych i aktywnych komórek, odtwarzając barierę ochronną oraz odzyskując nawilżenie.

Oczywiście, jeśli wykonamy zabieg raz na jakiś czas, efektu nie będzie. Pobudzając naszą skórę, a właściwie nasze komórki, zmuszamy je do pracy, czyli regeneracji. To tak jakbyśmy codziennie uprawiali jogging: na początku jest bardzo ciężko wyjść z domu, a dystans 6 km wydaje się kosmosem, lecz jeśli systematycznie biegamy, to nasz organizm staje się coraz bardziej wydolny i jest w stanie poradzić sobie z coraz to dłuższą trasą.

Także peeling w warunkach domowych, to jogging dla naszej skóry. W początkowym etapie stymulujemy warstwy bardziej powierzchowne, a cykliczność wymusza na skórze pobudzenie i regenerację komórek w coraz to głębszych jej warstwach, pozwalając na odnowę w skórze właściwej, dzięki czemu staje się ona bardziej napięta i gęsta. Czy w takim razie powinniśmy fundować naszej skórze “siłownie”?? Zdecydowanie jestem na tak! 🙂

Jak często wykonywać zabieg?
Czytaj jak często posyłać naszą skórę na siłownię? Tak często, żeby nie było zbytnich zakwasów.  Oczywiście częstotliwość zabiegów jest uzależniona od stężenia aktywnych substancji złuszczających oraz od właściwości skóry. Na rynku dostępne są najróżniejsze substancje o zróżnicowanej budowie, które mają zdolność penetracji na różne głębokości w obrębie naskórka czy skóry właściwej.

Peeling domowy powinien być przede wszystkim bezpieczny i powierzchowny, z minimalnym ryzykiem, czyli zawierającym substancje aktywne w niskich stężeniach. Im wyższe stężenie danej substancji, tym głębiej ona przenika, dlatego też nie powinniśmy ich używać w warunkach domowych, tylko udać się do wykwalifikowanego gabinetu, który zna tę tematykę, zna reakcje niepożądane oraz wie, jak sobie z nimi radzić.

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczkami cery łojotokowej, to większe korzyści odniesiemy przy zabiegach o większej częstotliwości, natomiast jeśli mamy skórę suchą i wrażliwą, powinniśmy zachować większe odstępy między zabiegami. Skóra naczyniowa nie jest przeciwwskazaniem, natomiast tutaj powinniśmy być bardziej uważnymi obserwatorami reakcji skóry “po” i w “trakcie” zabiegu, odpowiednio skracając czas i wydłużając odstępy pomiędzy.

Pamiętajmy o tym, by się wstrzymać, jeśli mamy aktywną infekcję bakteryjną lub wirusową, w przypadku zranienia czy świeżych blizn lub w przypadku jakichkolwiek zmian chorobowych w obrębie miejsca, gdzie chcemy wykonać zabieg. Wtedy najlepiej wyleczyć zmianę, a dopiero potem brać się do roboty. Jeśli stosujemy leki z retinolem, złuszczanie i drażnienie skóry jest niedozwolone; podobnie sprawy się mają w przypadku wzmożonego nasłonecznienia.

Jakie są dodatkowe plusy stosowania peelingów w domu?
Przede wszystkim lepsze przenikanie substancji aktywnych czy leczniczych stosowanych przez nas codziennie w kremach, poprawia to ich skuteczność i potęguje efekt.
Peeling w domu może być kontynuacją peelingu wykonanego w gabinecie, jako przedłużenie efektu działania lub wręcz na odwrót, jako wstęp do zabiegów w zakresie medycyny estetycznej. Pamiętajmy, że im lepiej “wyćwiczona” skóra, tyle lepszy i piękniejszy będzie efekt innych zabiegów.

Jako wisienkę na torcie podaję przepis do bezpiecznego, naturalnego peelingu, który tak naprawdę może wykonać każdy z nas, bo KTO NIE LUBI KAWY? 😉

Przepis na peeling kawowy:

Zaparz mieloną kawę, odcedź fusy. Następnie wymieszaj fusy z oliwą, całość rozprowadź na twarzy i/lub całym ciele, po czym delikatnie masuj skórę okrężnymi ruchami.

Peeling ten doskonale wygładza i ujędrnia skórę, a także nadaje jej złocisty odcień.

The latest